© Villa Glass Studio - All Rights Reserved

Szkło fusingowe i gładkie

Piękne i funkcjonalne

Funkcjonalny artyzm

Bogdan Hućko


Niegdyś mit szklanych domów z „Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego przeszedł do historii literatury. Potem w siermiężnych realiach PRL szklane ściany były kojarzone niemal wyłącznie z luksferami. Szklane pustaki, najczęściej kwadratowe lub prostokątne o dość ubogiej palecie barw, w epoce socjalizmu były krzykiem mody i zarazem oznaką zamożności i prestiżu społecznego. Teraz Villa Glass Studio w Krośnie łączy funkcjonalność z estetyką, piękno z wizjami artystycznymi i robi furorę w architekturze.

Szkło artystyczne to niszowy segment na rynku. - Jest zapotrzebowanie. W zasadzie produkujemy na indywidualne zamówienia klientów na całym świecie, bo do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, USA, krajów skandynawskich, Niemiec, Słowacji, Czech, Wielkiej Brytanii, Austrii. Mamy w tych krajach partnerów. A ostatnio otwiera się również rynek ukraiński - mówi Radosław Owoc, prezes Villa Glass Studio spółka z o.o., - Natomiast w kraju, mamy w większości dużych miast: Warszawie, Poznaniu czy Trójmieście swoich dystrybutorów - dodaje.
Wyroby ze szkła architektonicznego najczęściej zamawiają restauracje, kawiarnie, puby, hotele, salony SPA, ale także klienci indywidualni do swoich domów. – Nie tylko z wyższej półki zamożności - zaznacza Radosław Owoc. Są to drzwi, przeszklenia będące swoistymi obrazami i płaskorzeźbami, barierki, stoliki, lawy. Villa Glass Studio jest w stanie spełnić każde życzenie klienta i nie jest to tylko slogan reklamowy. - U nas nie ma linii produkcyjnej w przypadku realizacji zleceń wyposażenia wnętrz. Każda rzecz robiona jest ręcznie. Klient składa zamówienie, a każda forma jest projektowana i wykonywana u nas. Każdy może przyjść z kartką papieru, narysować ołówkiem czy namalować farbami i takie szkło przygotujemy. Dysponujemy pełną paletą barw - prezes pokazuje artystyczne wizje produktów – Na magazyn nie, robimy nic. To nie jest masowa produkcja. Jedyna seryjna produkcja to patery, misy, wazony, salaterki. Nie byłoby pięknych wyrobów, gdyby nie artystyczne dusze i duża wiedza oraz oddanie pasji pracowników: artystów plastyków, którzy wykonują projekty i przygotowują formy oraz wysoko wykwalifikowaną kadrę na produkcji. W większości to młodzi ludzie, którzy w Villa Glass Studio nabrali doświadczenia i są już fachowcami wysokiej klasy.
W firmie nie boją się nowych, często bardzo trudnych wyzwań. Liczący ponad 10 metrów żyrandol w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie to dzieło Villa Glass Studio. Także ponad 8 - metrowe przeszklenia w oknach kościoła w Busku-Zdroju wykonała Villa Glass Studio..
Na ulicach Krosna, przed instytucjami, pojawiły się szklane instalacje. - Wiele osób, zaskoczonych instalacjami, też mnie o to pyta. To nie my wykonujemy. Nie mamy z tym nic wspólnego – stanowczo odcina się od postawionych elementów szklanej architektury Radosław Owoc.

Protoplastą obecnej spółki z o.o. była założona w 1996 roku firma „Villa Wiesława Owoc". Produkowała żel parafinowy i świeczki żelowe. Jeszcze w latach 90. działalność została rozszerzona o zupełnie nowatorską wtedy technologię - fusing czyli łączenia różnych gatunków i rodzajów szkła przy użyciu specjalnego pieca pozwalającego na stapianie, gięcie, formowanie i dekorowanie szkła. Pierwszy piec kupili na Węgrzech. Asortyment produkcji został poszerzony o patery, salaterki i świeczniki, które - uzupełnione o podobnie dekorowane wazony - stworzyły świetnie sprzedające się, niespotykane kolekcje. W oparciu o nabyte doświadczenia zbudowali sami kolejny piec do fusingu, co pozwoliło podwoić produkcję wyrobów szklanych, która stopniowo stała się głównym polem działalności firmy.
W obecnej formie Studio spółka z o.o. istnieje od 2000 roku. Jej działalność nie ograniczała się tylko i wyłącznie do produkcji szkła fusowanego, ale także obejmowała wiele innych dostępnych metod zdobienia szkła: piaskowanie, malowanie natryskowe, szlifowanie, grawerowanie itp. Firma ciągle się rozwijała, a innowacyjność była ciągle dla niej przesłaniem. W 2005 roku weszła na nowy rynek: stapiane i barwione szkło artystyczne do stosowania w architekturze. Powstały dwa nowe, znacznie większe piece (jeden z nich, o przestrzeni roboczej 2,25 x 3,21 m, jest prawdopodobnie wciąż największym w Polsce piecem fusingowym) oraz została wdrożona technologia umożliwiająca' hartowanie szklą stapianego, co jest kluczowym wymogiem dla budownictwa. Ciągły wzrost produkcji spowodował jej podział pomiędzy dwa oddzielne zakłady. W jednym z nich odbywa się tylko zdobienie szkła jedną grupą specyficznych barwników, których użycie wyklucza się wzajemnie z większością innych.
Ciągle inwestują w nowoczesne technologie. -Jesteśmy samowystarczalni i nie musimy nikomu zlecać produkcji-podkreśla Radosław Owoc. Są także jedynym w Polsce dystrybutorem niemieckiej firmy Farbglashuette Reinchenbach, producenta barwników do szkła. Prezes Villa Glass Studio ma satysfakcję z wyrobów artystycznych, często unikatowych. To jedna z form realizowania się w kierowaniu firmą. - Spełniamy zachcianki klientów - nie ukrywa zadowolenia Radosław Owoc. Mimo wciąż młodego wieku (34 lata) poznał mechanizmy gospodarki od podszewki. Podkreśla, że jego ojciec chciał aby poznał jak smakuje ciężko zarobiony pieniądz, że nie ma nic za darmo, że nic łatwo nie przychodzi. I już jako uczeń liceum pracował w firmach ojca. Potem po jego śmierci został rzucony na głęboką wodę. To była dobra szkoła życia. Teraz w prowadzeniu firmy pomaga mu o 6 lat młodszy brat Przemysław, który zajmuje się eksportem, oraz mama Wiesława. Ma plany, marzenia, chciałby się rozwijać. Doskonale pamięta pierwszy zakład przy domu rodzinnym w dzielnicy Polanka. Prezes Radosław Owoc wie, że trzeba wykorzystać koniunkturę, nowe rynki za wschodnią naszą granicą, bo trendy na rynku szybko się zmieniają. - Stała dbałość o perfekcję, bezustanne doskonalenie, spełnianie oczekiwań i wychodzenie naprzeciw wyrafinowanym potrzebom klientów – wymienia fundamenty polityki firmy.

Szklana alternatywa 

Szkło jest coraz częściej elementem aranżacji różnorodnych przestrzeni

Nie jest już tylko przyjemną dla oka ozdobą, lecz stanowi realną alternatywę dla poważnych rozwiązań architektonicznych w domach i nie tylko.

Między nami szkło
Każde pomieszczenie powinno mieć swój własny charakter i określone przeznaczenie. Dotyczy to zarówno przestrzeni domowych, jak i szeroko pojętych miejsc publicznych. Klarowny podział na pokoje jest przy tym oczywistym wyznacznikiem poszczególnych stref. Aby ten podział łączył w sobie funkcjonalność z estetyką można zastąpić zwykłą ścianę powierzchniami właśnie ze szkła. Przeszklenia w postaci tradycyjnych luksferów lub znacznie bardziej efektownych, jednolitych tafli znajdują doskonałe zastosowanie w miejscach, których nie chcemy izolować od siebie w sposób całkowity. Specyfika materiału sprawia przy tym, że wprowadzenie ściany ze szkła zamiast np. standardowej ścianki działowej, skutecznie rozjaśnia i powiększa wizualnie aranżowane wnętrze. Promienie światła odbijające się od takiej gładkiej powierzchni ożywiają dodatkowo pomieszczenie, nadając mu atrakcyjny i niepowtarzalny klimat.

Szklana jakość wnętrza
Decydując się na montaż ścianek ze szkła należy mieć przede wszystkim sprecyzowaną wizję ich funkcji. Osoby chcące zachować pewną intymność w oddzielanych od siebie przestrzeniach wybiorą więc odpowiednio przyciemniony materiał, który zachowując pożądane walory estetyczne, ograniczy jednocześnie możliwość widzenia tego, co dzieje się po drugiej stronie. Dodatkowym urozmaiceniem aranżowanego pokoju będzie wstawienie szklanych drzwi. Nie muszą się one już sprowadzać do mało eleganckiej szyby wkomponowanej w równie nieciekawą ramę. Popularnym dziś rozwiązaniem jest montowanie całych tafli, których wygląd pasuje do specyfiki i przeznaczenia danego pomieszczenia. Szklane instalacje mogą bowiem przybierać różnorodne formy i kształty, przyozdobione dodatkowo wielobarwnymi wzorami i obrazami. Niezależnie od uzyskanego w ten sposób efektu artystycznego niezwykle istotny jest fakt, że dowolnie zabarwione powierzchnie będą w każdym układzie przepuszczać pewną ilość światła, pozytywnie wpływając na wygląd pokoju. Stopień naświetlenia oraz jego rozproszenie zależy oczywiście od indywidualnie dobranych produktów. Nowoczesna technologia
wytapiania i formowania szkła daje na szczęście bardzo dużą dowolność przy wyborze jego kształtu i koloru.

Różne oblicza szkła
Alternatywą dla tradycyjnych kafelków w łazienkach są płytki ze szkła. Ciekawym sposobem na oddzielenie kuchni od salonu lub kącika jadalnego może być natomiast zamontowanie szklanej ściany w postaci jednolitej tafli lub wielu płytek czy luksferów. Odpowiednio dobrane wzory są gustownym i wygodnym sposobem na urządzenie praktycznie każdej, także bardzo obszernej przestrzeni. Dlatego nawet przy tak poważnej inwestycji jak Stadion Narodowy w Warszawie istotnym elementem konstrukcji jest właśnie szkło, które montuje się tam zarówno przy balustradach na trybunach, jak i w konstrukcji zadaszenia. Wyroby ze szkła mogą dziś przybierać najróżniejsze formy i kształty. Są trwałe, atrakcyjne wizualnie i pewnie dlatego korzysta się z nich z powodzeniem w tak różnorodnych przedsięwzięciach i aranżacjach.

Nie tylko kafelki   

Coraz częściej kafelki i płyty z kamienia w kuchniach i łazienkach są zastępowane przez szklane panele, drewnianą boazerię lub materiały tradycyjne w nowej postaci - farbę i tapetę.

Jarosław Sadowski

Szklane panele w kuchni prezentują się bardzo efektownie
Efektowne dania wykonywane z sukcesem w kuchni potrafią dać ogromną satysfakcję niejednej gospodyni. Problem pojawia się wówczas, gdy ściana nad blatem roboczym, zlewem czy kuchenką staje się wyraźnie zabrudzona od codziennego przygotowywania kulinarnych eksperymentów. Jak uniknąć tego problemu?
Rezygnujemy z tradycyjnych kafli
Na kuchennej ścianie nie musimy już montować tradycyjnych kafli ceramicznych, choć trzeba przyznać, że i te niejednokrotnie potrafią zauroczyć pomysłową kolorystyką i wykonaniem. Aby nasza kuchnia wyróżniała się wśród innych, warto zdecydować się na bardziej niecodzienne rozwiązania. W każdym przypadku jednak zastosowany na ścianie materiał musi spełniać te same warunki, co wspomniane kafelki - a więc powinien być odporny na zachlapania, zabrudzenia, łatwo się czyścić i dobrze znosić różnice temperatur, choćby z uwagi na bliską odległość od kuchenki. Efektownym rozwiązaniem spełniającym te warunki jest gres porcelanowy bądź montaż szklanych paneli ściennych dostępnych na rynku w różnych kolorach i wzorach (czasami są to nawet ręczne malowidła). Dzięki temu możemy dostosować je do dowolnej aranżacji wnętrza, łącząc funkcjonalność z nowoczesnym designem.


Dziecinnie łatwa konserwacja
Szklane panele mogą być wytwarzane są z bezpiecznego, specjalnie hartowanego szkła, najczęściej o grubości 6 lub 8mm. Pokryta nimi ściana jest trwała, odporna na uszkodzenia, a przede wszystkim na działanie wody. Dzięki temu szkło może być z powodzeniem wykorzystywane zarówno w kuchni, jak i w łazience, gdzie istnieje większe prawdopodobieństwo zachlapania czy poplamienia powierzchni ściany. Szklane panele można dopasować do każdego wnętrza, ze względu na możliwość zabarwienia ich na dowolny kolor z palety barw RAL lub Pantone. Niezaprzeczalnym atutem szklanej powierzchni na ścianie jest łatwość czyszczenia. Odpowiednia konserwacja za pomocą środków impregnujących sprawi, że do codziennej pielęgnacji wystarczy jedynie wilgotna ściereczka, a tłuszcz, zachlapania podczas gotowania, osad czy zacieki z łatwością znikają, pozostawiając lśniącą powierzchnię.
Drewno odporne na wilgoć
Poza szklanymi panelami ściennymi możemy również zdecydować się na montaż drewnianej boazerii w okolicach kabiny prysznicowej czy zlewozmywaka. Wbrew pozorom, drewno (zwłaszcza gatunki egzotyczne, np. teak) to materiał odporny na zmiany temperatury i wilgoć. Jedynym i najważniejszym warunkiem jest jego odpowiednia impregnacja jeszcze przed nałożeniem oraz konserwacja. Drewniana boazeria najlepiej spełni swoją funkcję, jeśli zostanie polakierowana.

Tradycyjna alternatywa
Pod względem wytrzymałości na ścieranie, zmywanie i łatwości usuwania zabrudzeń mogą także sprawdzić się specjalne tapety oraz farby zmywalne. Profesjonalne, wodoodporne wykonanie pozwoli na użytkowanie ich bez obaw, że nawierzchnia zostanie uszkodzona przez wodę. Stosowana technologia ceramiczna, w produkcji farby odpornej na zmywanie, zapobiega również wnikaniu w strukturę warstwy malarskiej kurzu bądź trudnych do usunięcia zabrudzeń, np. z keczupu czy oleju. Czyszczenie takiego rodzaju powierzchni jest o wiele prostsze niż w przypadku tradycyjnej farby i zwykle wystarczy do tego jedynie woda z mydłem. We wnętrzach kuchennych producenci farb gwarantują także odporność na działanie mikroorganizmów, czyli pleśni i grzybów. Wybierając materiał na ścianę w kuchni między meblami, warto wziąć pod uwagę nie tylko kolorystykę, lecz również względy praktyczne i wytrzymałość, aby wybrany produkt posłużył nam długie lata.

Przestrzenne cuda z płaskiego szkła


Szkło płaskie otacza nas zewsząd. Kojarzy się z nowoczesną architekturą, prostotą formy, przejrzystością i lekkością. Przywykliśmy do takiego zastosowania szkła płaskiego na co dzień i nie zastanawiamy się nad potencjałem drzemiącym w tym materiale. Istnieje jednak technologia umożliwiająca tworzenie wyjątkowych przedmiotów z płaskich tafli szkła, której efektem są niezwykłe, piękne, wielobarwne płaskorzeźby. Tą technologią jest fusing.

Według rzymskiego pisarza Pliniusza Starszego (AD 23-79) szkło wynaleźli Fenicjanie około 5000 lat przed Chrystusem. Pierwsze znaleziska zawierają praktycznie nieprzezroczyste szklane paciorki powstałe najprawdopodobniej w wyniku wytopienia pustynnego piasku zanieczyszczonego niewielką zawartością różnych metali.. Umiejętność dmuchania szkła jest dużo młodsza i datuje się na okres między rokiem 27 BC a 14 AD natomiast produkcję szkła do zastosowań architektonicznych rozpoczęli Rzymianie około roku 100 AD. Przez wieki produkcja szkła architektonicznego pozostawała niezmieniona. Rozgrzane, płynne szkło było walcowane dewnianymi kołkami w celu uzyskania niewielkiej grubości. Niestety, ograniczenia technologiczne powodowały, że powstałe w ten sposób szyby były niewielkich rozmiarów, tafle różniły się grubością, a każda partia produkcyjna mogła mieć inny odcień. Ale te mankamenty pomogły w powstaniu witrażu i dekorowaniu okien wielokolorowymi kompozycjami, czyli narodzeniu się idei szkła dekoracyjnego w architekturze. Powszechną dziś technologię produkcji szkła okiennego opracował Pilkington dopiero w roku 1959 roku. Polega ona na wylewaniu wytopionej masy szklanej na płynną warstwę cynku, dzięki czemu powierzchnia szkła jest idealnie gładka, a grubość tafli precyzyjnie określona.

Fusing wykorzystuje płaskie szkło wytwarzane przy użyciu różnych technik (walcowane, ciągnione, typu float), co niesie za sobą pewne ograniczenia, ale ma też zalety. Wykorzystywane materiały są dosyć drogie, lecz technologia ich obróbki umożliwia tworzenie wyjątkowych, niepowtarzalnych wyrobów w krótkich seriach. Sama idea fusingu jest niesłychanie prosta: ułożone na odpowiednich formach ceramicznych bądź metalowych kawałki szkła rozgrzewa się do temperatury ponad 800ºC, w której staje się ono plastyczne, po czym powoli studzi do temperatury pokojowej, dzięki czemu szkło przybiera i „zapamiętuje” kształt formy. W praktyce proces wytwarzania składa się z kilku etapów i wymaga wielu umiejętności. Rozpoczyna się oczywiście od koncepcji, która jest podstawą dla artystów, własnoręcznie wykonujących rzeźbę reliefu w masie gipsowej. Następnie taka gipsowa płaskorzeźba wykorzystywana jest jako wzór do wykonania właściwej formy z ogniotrwałych materiałów. Gdy forma jest gotowa, układa się na niej szklane tafle przycięte do odpowiednich rozmiarów, dodatkowo można zaaplikować odpowiednie do zamierzonego efektu barwniki. Wszystko umieszcza się w piecu, którego powierzchnia robocza może mieć nawet ponad 7 metrów kwadratowych i można rozpocząć właściwy proces. Dla każdego produktu opracowywana jest indywidualna krzywa temperatur podgrzewania i studzenia, a całością steruje oczywiście komputer. W konsekwencji szkło przyjmuje kształt płaskorzeźby zgodny z przygotowaną wcześniej formą i kolory zgodne z projektem. Jak widać, cały proces wymaga sporo ręcznej pracy i jest czasochłonny, nie zniechęca to jednak twórców - przecież efekt będzie wyjątkowy!

Szkło architektoniczne musi spełniać kryteria bezpieczeństwa, dlatego wszystkie szklane tafle hartowane są w specjalnym procesie opracowanym specjalnie dla szkła fusingowego zgodnie z europejską normą EN 14428. Hartowane szkło jest sześciokrotnie bardziej wytrzymałe na uderzenia, a w przypadku rozbicia rozsypuje na tysiące niegroźnych kawałeczków. Ta zwiększona wytrzymałość umożliwia zastąpienie tradycyjnego, gładkiego szkła dekoracyjnym szkłem fusingowym w praktycznie każdym przypadku, co daje nieograniczone możliwości zastosowań. Powstają dziś szklane drzwi, ściany działowe, kabiny prysznicowe, umywalki, szklane płytki, dekoracyjne elementy oświetlenia i wszystkie te produkty posiadają swój własny, wyjątkowy charakter. Są to w istocie wielokolorowe szklane płaskorzeźby o abstrakcyjnych wzorach lub realistycznych, precyzyjnych reliefach nawiązujących do motywów zaprojektowanych przez artystów plastyków, architektów, lub dekoratorów wnętrz. Klienci mają możliwość wyboru spośród kilkudziesięciu wzorów standardowych i setek realizacji, a kolorystyka produktów może być dowolnie dobrana dla indywidualnych potrzeb wystroju wnętrza. Co więcej, każdy może nadesłać własne wzory i motywy, które chciałby mieć na wytwarzanych dla niego wyrobach. W ten sposób może stać się właścicielem jedynego w swoim rodzaju produktu na świecie.

Długa jest droga od szklanych paciorków o przypadkowych kształtach i kolorach do bezpiecznych, precyzyjnie wykonanych szklanych tafli. A co nas czeka w przyszłości? Przecież jest jeszcze wiele rzeczy, których nikt dotąd nie wymyślił...

Szklane wnętrza

Szkło. Architektoniczne, artystyczne, użytkowe - kolorowe, piękne, zachwycające i... bezpieczne

Na co dzień nie zastanawiamy się z czego wykonane są otaczające nas przedmioty.
Jesteśmy nieświadomi tego, jak wiele ról może odgrywać szkło. Tymczasem w mieszkaniu czy w plenerze, wykorzystanie różnego rodzaju szklanego budulca to już codzienność. Wbrew pozorom, szkło to materiał bezpieczny i trwały, co odzwierciedla się w jego zastosowaniu w najróżniejszych dziedzinach – od niecodziennej architektury i sztuki, aż po elementy życia codziennego. Występuje wiele odmian szkła - jednym z nich jest szkło artystyczne bądź użytkowe, które znajduje zastosowanie głównie w pomieszczeniach mieszkalnych. Mogą to być małe dzieła sztuki, takie jak dekoracyjne szklane obrazy, wazony, świeczniki, patery czy zastawy. Firmy i projektanci specjalizujący się w produkcji szkła, proponują coraz bardziej innowacyjne pomysły. Jedną z metod umożliwiających upiększenie szklanych elementów jest fusing. - Metoda stapiania i łączenia szkła na ręcznie wykonanych formach, pozwała na uzyskiwanie rozmaitych kolorów oraz zestawień i wzorów szklanych, komponujących się z każdym nowoczesnym i najbardziej wymagającym wnętrzem. Niektóre firmy umożliwiają wykonanie indywidualnego zamówienia, według własnego projektu autora lub jego dokładnych wskazówek.
W efekcie powstają jeszcze bardziej oryginalne, budzące emocje wzory na kolorowych taflach szkła. Decydując się na szklaną aranżację czterech kątów, możemy więc pozwolić sobie na zachwycające szklane drzwi czy stolik. Ponadto, funkcjonalne szklane wyroby cieszą się powodzeniem ze względu na wykorzystanie szkła hartowanego, co zwiększa jego wytrzymałość mechaniczną i odporność na zmiany temperatury. Nie powinien dziwić widok ekstrawaganckiego szklanego blatu, fantazyjnej kabiny prysznicowej czy szklanych paneli – ciekawej alternatywy dla tradycyjnych kafelków. W zależności od rodzaju możemy wybrać: szkło piaskowane (matowy, często mleczny wzór), fusingowane, gładkie, kolorowe czy z wymyślnym, jesiennym wzorem.
Szklane elementy we wnętrzach, to przemyślany detal w projektach każdego specjalisty w dziedzinie aranżacji wnętrz. Dzięki swojej specyficznej budowie przepuszczają one światło dzienne, rozjaśniają wnętrza oraz powiększają optycznie każdą przestrzeń. Bardzo praktycznym rozwiązaniem w aranżacjach mieszkań czy domów, są szklane schody i przeszklenia stałe - luksfery lub ściany działowe. W dużych pomieszczeniach często projektuje się ogromne szyby zewnętrzne. Warto pomyśleć więc o wielkich przezroczystych drzwiach tarasowych, otwierających gościom widok z salonu na letni, kwitnący ogród czy zimowy, fascynujący górski krajobraz za oknami. Rozmaite kolory, wzory i kształty szklanych drzwi, mogą stać się główną ozdobą całego salonu oraz obiektem podziwu nie tylko gości ale i przypadkowych przechodniów.

Szkło jest wytrzymałe, nie ma ograniczeń co do kształtu i koloru, a przede wszystkim jest bezpieczne.
Kolejny rodzaj szklanego budulca, to szkło architektoniczne. Znajduje ono zastosowanie w miejscach, w których jest narażone na uszkodzenia. Są to przykładowo pomieszczenia mieszkalne (szklane schody, balustrady czy nawet ściany) czy też miejsca użyteczności publicznej z dużym natężeniem ruchu. Wytrzymałość narażonych elementów zapewnia szkło hartowane, pięciokrotnie trwalsze niż szkło niehartowane. Spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa, a w razie stłuczenia rozpada się na niewielkie kawałki, z tępymi krawędziami, które eliminują ryzyko okaleczenia. Fakt ten jest ważny, jeśli ze szkłem mają doczynienia małe dzieci, uwielbiające beztroskie zabawy w całym mieszkaniu. Chodzenie, czy opieranie się o szklane elementy jest w pełni bezpieczne. Szkło wykorzystywane do produkcji szklanych schodów jest bardzo wytrzymałe. Dodatkowym zabezpieczeniem konstrukcji jest zalaminowana wewnątrz folia. Szklana tafla, zbudowana jest z co najmniej dwóch warstw, co powoduje, że w razie uszkodzenia jednej warstwy, pozostałe zachowują właściwości całej konstrukcji. W rzeczywistości, poza funkcją estetyczną i ozdobną, produkty wykonane ze szkła są również bardzo funkcjonalne i łatwe do utrzymania w czystości. Możemy się nawet spotkać ze specjalną odmianą, tzw. szkła samoczyszczącego, które jak nazwa wskazuje „czyści się samodzielnie". Na jego powierzchnię jest na stałe naniesiona niewidoczna, mineralna substancja. Proces usuwania zanieczyszczeń - w miejscach narażonych na warunki atmosferyczne jak np. balustrady, przeszklenia dachu czy przegrody balkonowe - jest wyjątkowo prosty. Dzieje się to dzięki działaniu promieni UV światła dziennego, które powodują rozkład brudu oraz wody, która następnie spłukuje go z szyb.

Przeszklenia w biurze  

Urządzając biuro, pamiętajmy o jego dobrym oświetleniu

Polacy w ciągu dnia pracują najdłużej spośród państw unijnych - wynika z badań firmy konsultingowej
Hetus przeprowadzonych w krajach Unii Europejskiej w 2010 roku.

Skoro jesteśmy aż tak zapracowanym narodem, to warto pomyśleć o komfortowym urządzeniu naszego stanowiska pracy... Jak urządzić duże pomieszczenie przeznaczone do pracy dla większej liczby osób? Możemy sugerować się zasadami feng shui albo własnymi upodobaniami. Najważniejsze jest jednak racjonalne i funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni.

Każdy oddzielnie
Każdy pracownik powinien mieć swoje osobiste stanowisko, najczęściej składające się z biurka, krzesła i komputera. Aby nie przeszkadzać sobie nawzajem w trakcie pracy, praktycznym rozwiązaniem są przegrody oddzielające poszczególne stanowiska, umożliwiając odcięcie się od czynników zewnętrznych oraz lepszą koncentrację. Obecnie największą popularnością cieszą się gustowne szklane przegrody ze szkła przezroczystego bądź ornamentowego. Szkło jest hartowane i spełnia wszelkie europejskie normy, dlatego co najważniejsze jest bezpieczne dla użytkowników. Bardziej wymagające osoby mogą skorzystać z przeszklonych kolorowych ścian, na których może znaleźć się nawet własny
projekt graficzny.
Urządzając biuro, pamiętajmy o jego dobrym oświedeniu. Im więcej naturalnego świada wpada do pomieszczenia tym lepiej.

Parcie na szkło
Jeśli przypadł nam w udziale luksus posiadania własnego gabinetu, możemy bezkarnie dać się ponieść wyobraźni. Zaleca się jednak podział pomieszczenia na dwie części: prywatnej i oficjalnej. W pierwszej powinniśmy usytuować biurko, krzesło, szafki, regały oraz wszelkie niezbędne przedmioty potrzebne do wykonywania obowiązków. Natomiast część mniej oficjalna powinna zostać zagospodarowana przez sofę, fotele i stolik, gdzie będziemy mogli spokojnie napić się kawy czy nawet przyjąć gości lub klientów. Najbardziej popularnym i ekskluzywnym trendem w wyposażeniu biur są obecnie szklane aranżacje wnętrz np.: drzwi, meble, stoliki, a dla nie bojących się innowacji i odważnych – nawet schody.
Urządzając gabinet nie można zapomnieć również o elementach dekoracyjnych. Wazony, świeczniki, obrazy, czy nawet rodzinne zdjęcia uczynią miejsce pracy bardziej przytulnym. Szkło na dobre weszło do naszych wnętrz, zwłaszcza tych biurowych. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż szklane elementy wyposażenia wyglądają wyjątkowo elegancko, stylowo a przede wszystkim profesjonalnie.

© Villa Glass Studio - All Rights Reserved